yabancı dizi izle
Klondike
10 / 10
1 oy
Oy vermek için üye olmalısınız

Klondike

ABD - Kanada - dakika - - tümü
Konusu

  Çoğunlukla bilim, reality ve doğa üzerine yayınladığı programları ile bilinen Discovery Channell kanalı, 2014 yılında kendi tarzına uygun bir yapım olan Klondike dizisini yayınlamaya başladı. Klondike dizisi, mini bir dizi olma özelliği taşımasının yanı sıra tür olarak da tarihi drama dizisidir. 20 Ocak 2014 ile 22 Ocak 2014 tarihleri arasında toplamda üç bölüm bölüm olarak yayınlanan mini dizinin her bir bölümü ise doksan dakika civarındadır. Klondike dizisinin senaryosu hazırlanırken Kanadalı tarihçi Charlotte Gray'e ait olan Gold Diggers: Striking It Rich İn The Klodike isimli kitabından esinlenilmiş ve Charlotte Gray'e ait olan bu kitap ise gerçek yaşanmışlar üzerinden hazırlanmıştır. Klondike dizisinin yapımcılığını ise Ridley Scott üstlenmektedir.

  Klondike dizisinin konusu ise, 1896 yıllarında Kanada'nın Yukon kentinde bulunan Klondike bölgesinde yerel madenciler tarafından altın bulunması üzerine haberler hızlıca San Francicso ve Seattle'da yayılmış ve Klondike bölgesine insan akımı olmaya başlamıştır. Kayıtlara göreortalama yüz bin kişi altın bulmak amacı ile yola çıkmış, fakat zorlu kış şartları ile çeşitli nedenlerden ötürü otuz bin civarı kişi Klondike'ye ulaşabilmiştir. Klondike'ye ulaşabilen otuz bin kişiden yalnızca dört bin kişi civarı altın bulabıilmiştir. Altın kaynağı en nihayetinde tükenince bir sonra ki adres olan Nome için yola çıkma vakti geldiğinde ise takvim 1899 yılını göstermekteydi. Fakat Klondike, tarihinin hep son büyük altına hücumu olarak hatırlandı ve öylede kaldı. Klondike dizisinde, merkezde izleyciyi bilgilendirmekte olan iki madenci karakter bulunmakta ve bunlar ise Bill Haskell ile arkadaşı Byron Epstein'dir.

  Klondike dizisinin oyuncu kadrosunda Abbie Cornish, Marton Csokas ve Ian Hart gibi oyuncular yer alırken dizinin yönetmenliğini ise Simon Cellan Jones üstlenmektedir. Senaryosu Charlotte Gray, Joshua Goldin ve Rachel Abramowitz tarafından hazırlanmakta olan Klondike dizisinin müzikleri de Adrian Johnston tarafından hazırlanmaktadır. Western, dram ve macera kategorilerinde yayınlanmakta olan Klondike dizisinin IMDB puanı 7.5 ve çekim yeri ise Calgary, Alberta, Kanada'dır. Yayın dili İngilizce olan Klondike mini dizisinin Kanada için vizyon tarihi ise 25 Ağustos 2014'tür.

Sezonlar