yabancı dizi izle
Jonathan Strange & Mr Norrell
Oyuncular Tümü
7.0 / 10
1 oy
Oy vermek için üye olmalısınız

Jonathan Strange & Mr Norrell

Konusu

Susanna Clarke'nin 2004 yılında çok satan fantastik romanından uyarlama olan Jonathan Strange & Mr Norrell dizisi, BBC One kanalında ve yedi bölümlük mini bir dizi olarak yayınlanmıştır. 
  Jonathan Strange & Mr Norrell dizisinin konusu ise, sanayi devrimi esnasında İngiltere'de geçmekte olan hikayede, ondokuzuncu yüzyılın başlarında Napolyon Savaşları'nın devam etmekte olduğu bir dönemde olmamıza karşın karşımızda alternatif bir tarih mevcuttur. Bu dönem büyünün var olduğu ancak pek de büyü yapılmayan bir dönemdir.

Hikayenin kahramanlarından olan Bay Norrell, York Katedarali'nin heykellerinin yürümesini ve konuşmalarını sağlayabilmiş bir adamdır. Bu yüzden Bay Norrell'in uşağı, kendisinin Londra'ya giderek Fransa'ya karşı verilmekte olan savaşta etkin rol oynama ikna ediyor ve Bay Norrell da Londra'da devletin ileri gelenlerinden biri ile tanışıyor. Bu kişi ise bakanlardan birisinin ölen nişanlısını hayata döndürebilmek adına bir periyi dünyaya çağırmıştır. O sıralarda yine Londra'da Jonathan Stange'de Vinculus adında bir büyücü ile tanışıyor ve o büyücü Jonathan Strange'e kaderinde süper bir büyücü olmanın yazılı olduğunu söylüyor. İnsanlar bu dönemlerde büyünün, İngiltere'den yok olduğunu ve geri gelmeyeceğini ki geri gelse bile etkilenmeyeceklerini düşünmektedirler.

Tam da o sırada gizemli iki büyücü ortaya çıkmış ve bu büyücülerden ilki Bay Norrell'dir ve Bay Norrell, cimri, huysuz, kendi halinde ve köşesine çekilmiş olan bir büyücüdür. İkinci büyücü ise Jonathan Strange'dir ve Jonathan Strange, pervasız, gözü pek, genç ve yakışıklı bir büyücüdür. Bay Norrell, kendi malikanesinde büyü kitapları ile içli dışlı bir halde yaşarken Jonathan Strange ise büyülük yeteneklerinde hali hazırda bir haber olan ve sevgilisi olan Arabella ile hayatını düzene sokmaya çalışan biridir. Büyü, İngiltere'ye geri dönecektir ama iyilik adına mı, yoksa kötülük adına mı?
Jonathan Strange & Mr Norrell dizisinin oyuncu kadrosunda Bertie Carvel, Eddie Marsan ve Marc Warren gibi ünlü oyuncular yer almakta ve bir roman uyarlaması olan dizinin yönetmenliğini ise Toby Haynes yapmaktadır. Jonathan Strange & Mr Norrell dizisinin senaryosunu, uyarlandığı fantastik romanın yazarı olan Susanna Clarke ile Peter Harnes kaleme alırken dizinin müzikleri de Benoit Charest ve Benoit Groulx imzası taşımaktadır. Tarih, bilim kurgu ve fantastik kategorilerinde yayınlanmakta olan Jonathan Strange & Mr Norrell dizisinin IMDB puanı ise 8.2'dir.

 

Sezonlar